Lær videre, for at nå videre

Hold dig opdateret

Få info om efteruddannelse, forskning og invitationer til faglige arrangementer direkte i din indbakke.

Sunset Panorama

Undervisning og eksamen


Undervisningen på HD i regnskab og økonomistyring er forskningsbaseret, hvilket sikrer dig et højt fagligt niveau. Derudover er undervisningen praksisnær og rettet mod, at du kan bruge din viden fra studiet i dit arbejde næste dag.



Fagene løber over et semester med undervisning hver uge. Undervisningen foregår altid uden for arbejdstid, enten på hverdagsaftener eller på udvalgte lørdage. Du skal forvente at bruge mellem 12-20 timer ugentligt på studiet, hvis du tager uddannelsen på to år.

Undervisningen på HD 2. del i regnskab og økonomistyring foregår på campus i enten Aarhus eller Herning eller online.


Læs om undervisning i Aarhus og Herning

   

Undervisningsformen er en blanding af:

  • Forelæsninger, der kombineres med cases og diskussioner
  • Klasseundervisning, der suppleres med cases og opgaver, hvor studerende og undervisere fremlægger og diskuterer fagets problemstillinger
  • Gruppearbejde, hvor du og andre studerende samarbejder med udgangspunkt i cases og egne erfaringer
  • Dialog er centralt i undervisningen, og underviserne lægger vægt på, at du kan bruge din viden direkte i dit arbejde

Læs om onlineundervisning

   

Undervisningsformen på onlinefag er en blanding af:

  • Professionelt optaget undervisning, som du kan se så mange gange, du ønsker
  • Undervisningen bliver tilgængelig løbende i semestret
  • Live læringsmoduler, hvor du kan møde din underviser og medstuderende online til f.eks. diskussioner og øvelser
  • Q&A med din underviser på mail



Eksamen på HD i regnskab og økonomistyring

Hvert fag afsluttes med en eksamen, hvor du skal vise, at du kan bruge det, du har lært.

Læs om eksamen



Træk på din erfaring

Dine erfaringer og udfordringer fra dit arbejdsliv bliver inddraget i undervisningen, og du vil derfor opleve, at vekselvirkningen mellem arbejde og studie giver særligt god mening på HD-uddannelsen.




Forberedelse – selvstændigt og sammen

   

Du skal afsætte tid til læsning og forberedelse til hver undervisningsgang.

Mange har desuden glæde af at indgå i en studiegruppe, hvor I kan diskutere læsningen og udveksle erfaringer, der giver nye perspektiver på stoffet.

   

Læs om tidsforbrug



Lær endnu mere i studieordningen

   
I studieordningen for HD 2. del kan du finde mere om den viden og kompetencer du får gennem uddannelsen, samt om læringsmål. Se studieordning for HD 2. del.